Prilikom kupnje radijatora potrebno je odrediti približnu snagu tj. potreban učinak pojedinog grijaćeg tijela. Kako bi uspješno izračunali snagu potrebno je znati 3 dimenzije: visinu, duljinu i širinu prostorije gdje će grijaće tijelo biti ugrađeno. Ove 3 dimenzije međusobno se pomnože, tako da ćete dobiti volumen prostorije. Na kraju rezultat pomnožite sa 80W i dobijete približni učinak koji trebate. Za ilustraciju: predsoblje je dugo 10 m, široko 2,3 m te visoko 2,2 m, ima opseg 10×2,3×2,2=50,6m3(opseg predsoblja) x 80= 4048W. U ovom slučaju tražimo radijator snage cca 4048W.
U nekim prostorijama bolje je imati više radijatora što nam ujedno omogućava i bolju iskoristivost prostora ali i lakše održavanje samih radijatora. Uvijek kada birate radijator dobro razmislite u koju prostoriju ćete ga postaviti. Drukčiju temperaturu trebamo u spavaćoj sobi, drugu u kupaonici ili na hodniku.Općenito možemo reći da prostorije u kojima dulje boravite i odmarate trebaju imati višu temperaturu (20oC) od stubišta na kojem se grije (15oC). Najviša temperatura zasigurno bi trebala biti u kupaonici (24oC), ali mjesto u kupaonici se mora brzo ugrijati, dok je na toaleti ovakva visoka temperatura nepotrebna.
Ne zaboravite!
Prilikom izračuna snage radijatora uzmite u obzir od čega je Vaša kuća sagrađena i kakvu ima izolaciju. Različiti materijali zidova i izolacija kuće zadržavaju toplinu drukčije. Najbolje će Vas savjetovati arhitekt ili projektant sa kojima ste prilikom gradnje kuće radili ili stručnjak za grijanje.
Dodatne preporuke kod izbora radijatora:
- dobro izmjerite kvadraturu prostorija, ne vodite se paušalnim procjenama kvadrature, 1-2m2 mogu značiti potpuno drugi model radijatora
- zbog principa rada radijatora veća instalirana snaga radijatora ne povećava potrošnju, upravo suprotno premala instalirana snaga povećava potrošnju, stoga uvijek idite na idealan ili stupanj jači radijator, nikada manji
- ukoliko ste na granici kvadrature i snage radijatora, uvijek izaberite stupanj jači model
- vodite računa o konfiguraciji prostorije prilikom odabira modela radijatora ( prostorije u L, galerije, pregradni zidovi u prostoriji i slično )
PRIMJER; Sa funkcionalnog stajališta prostorija u L jedna cjelina (npr. dnevni boravak), sa stanovišta grijanja bolje je i kvalitetnije takvu prostoriju grijati sa 2 radijatora iz različitih točaka na način da se razmještajem 2 manja radijatora pokrije ravnomjernije prostorija, nego u slučaju kada se grije prostorija samo sa 1 jačim radijatorom iz jedne točke.
- prostoriju koja nema vrata i spojena je sa drugom prostorijom, ne možete gledati kao zaseban prostor od ostalih prostorija, već je potrebno istovremeno adekvatno pokriti radijatorima sve prostorije koje su na taj način povezane.
- grijanje više prostorija iz jedne prostorije u praksi ne funkcionira,te je ujedno najneudobniji, najlošiji i najskuplji način grijanja. Svaka prostorija treba imati svoj izvor topline. Montiranjem nekoliko jakih radijatora u jednu prostoriju i otvaranjem vrata nećete postići adekvatno grijanje druge prostorije, a trošit će te višestruko više struje, nego u slučaju da ste pravilno instalirali radijatore u svaku prostoriju koju želite grijati.
UKOLIKO NISTE SIGURNI U POTREBNU SNAGU – SLOBODNO NAM SE OBRATITE DA VAM POMOGNEMO U IZBORU IDEALNOG RADIJATORA ZA VAŠ PROSTOR!